5 تا از بزرگترین و خطرناک ترین مارمولک های جهان!

مارمولک ها بخشی از خزندگان پولک دار هستند که شامل بیش از شش هزار گونه می شوند. آنها در تمام قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند. مارمولک ها از اندازه آفتابگردان های کوچک تا اژدهایان بزرگ کومودو متفاوت هستند. آنها اکثراً چهار دست و پا هستند و برخی از آنها نیز دست و پا ندارند که در ظاهر بیشتر شبیه به مار هستند. برخی مارمولک ها اندازه بسیار بالاتری نسبت به سایر همنوعان خود دارند که در این لیست به معرفی آنها میپرداریم. با ما همراه باشید.

 

5. هیولای گیلا (Gila Monster)

هیولای گیلا ، بزرگترین مارمولک جهان ، خرناک ترین مارمولک دنیا ، مارمولک غول پیکر ، مارمولک بزرگبزرگترین مارمولک های دنیا

هیولای گیلا (Heloderma suspectum) نام خود را از رودخانه گیلا برمیگیرد و در بخش هایی از کشور آمریکا نظیر ایالات آریزونا ، کالیفرنیا ، نوادا ، یوتا و نیومکزیکو و ایالت مکزیک سونورا و سینالوا یافت میشود. آنها تا حدود 50 سانتی متر (حدود 20 اینچ) رشد می کنند و بزرگترین مارمولک های ایالات متحده هستند.
در طول هوای گرم ، هیولا گیلا شب ها از پستانداران کوچک ، پرندگان و تخم ها تغذیه می کند. چربی های ذخیره شده در دم و شکم این هنگام ، در ماه های زمستان مورد استفاده قرار میگیرد. فک های بزرگ سر و ماهیچه های هیولا گیلا نیش قوی ایجاد می کند که در هنگام ورود زهر در زخم نگه داشته می شود. بسیاری از دندان ها دارای دو شیار هستند که سم عصبی را از غده های موجود در فک پایین تحریک می کنند. گزش و همچنین تلفات ناشی از مرگ و میر در انسان نادر است و آخرین گزارش شناخته شده از مرگ در اثر نیش هیولا گیلا در سال 1939 اتفاق افتاد.

 

4. تگو غول پیکر (Giant Tegu)

تگو غول پیکر ، مارمولک های بزرگ ، تمساح ، سوسمار ، کرکودیل ، بزمجه

تگو غول پیکر همچنین به عنوان تگو سیاه و سفید معروف است. تگو های نر بالغ بین 1 تا 1.5 متر رشد میکنند. تگو غول پیکر قادر است در مسافت های کوتاه با سرعت زیاد حرکت کند. آنها در طعمه ها و سایر مارمولک ها شارژ می شوند. تگو جز معدود مارمولک هایی است که می تواند دما را در فصل تولید مثل تنظیم کند. آنها همه جانبه هستند و از حشرات ، حلزونها ، عنکبوتها و بی مهرگان تغذیه می کنند.

 

3. بزمجه آبی (Asian Water Monitor)

بزمجه آبی ، بزرگترین مارمولک دنیا ، ترسناک ترین موجود دنیا ، خطرناک ترین حیوانات جهان

بزمجه آبی مختص به جنوب و جنوب شرقی آسیا است. آنها رایج ترین مارمولک های مانیتور در این قاره هستند. زیستگاه های آنها از شمال شرقی هند ، سری لانکا ، شبه جزیره مالایا و جزایر اندونزی متغیر است. بزمجه آبی مارمولک بزرگی است که می تواند بین 1.5 تا 2 متر رشد کند و وزن آن 1 کیلوگرم میباشد. آنها دارای بدنی عضلانی و دم قدرتمندی هستند. حس بوی قوی مارمولک به آن کمک می کند تا لاشه ها را از زیستگاه خود شناسایی کرده و به آن برسد.

 

2. بزمجه تمساحی (Crocodile Monitor)

بزمجه تمساحی ، بزرگترین مارمولک جهان

بزمجه تمساحی بومی گینه نو است و بزرگترین مارمولک در این جزیره است. این مارمولک یک دم استثنایی بلند دارد که می تواند تا هشت فوت بلند شود. طول برخی از گونه های این مارمولک از طول اژدهای کومودو که رسما طولانی ترین مارمولک است ، فراتر رفته است. بزمجه تمساحی در جنگلهای بارانی ساحلی و باتلاق های حرا در قسمت جنوبی جزیره ساکن می شود و از طریق لاشه ها ، پرندگان ، تخم ها و پستانداران کوچک تغذیه می کند.

 

1. اژدهای کومودو (Komodo Dragon)

اژدهای کومودو ، بزرگترین مارمولک دنیا ، کشنده ترین حیوانات جهان ، موجودات خطرناک ، تمساح بزرگ

اژدهای کومودو بزرگترین مارمولک زنده است. او می تواند تا حدود 3 متر رشد کند و وزن آن به اندازه 68 کیلوگرم میباشد. این خزنده ، بومی جزایر کاندودو ، فلورس ، پادار ، رینکا و جیلی موتانگ در جزایر ساندای کوچک اندونزی اندونزی است. اژدهای کومودو دارای یک سر صاف و بلند با یک پوزه گرد ، دم بزرگ عضلانی ، پاهای خمیده و پوست زبر است. شکار اصلی آنها طعمه های بزرگ مانند گوزن ، بوفالو آبی ، خوک و لاشه حیوانات است. حمله به انسان توسط این جاندار نیز گزارش شده است. بزاق اژدهای کومودو بسیار سمی است و یک نیش آن به تنهایی میتواند در کمتر از 12 ساعت یک بوفالو را از پا در بیاورد و به کام مرگ بکشاند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن