بهترین خوراکی ها برای گوارش بهتر + دشمنان دستگاه گوارش

یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود سلامت گوارش و هضم بهتر غذاها، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف خوراکی هایی است که به این کار کمک می کنند که این روش یکی از پر طرفدارترین روش ها برای رفع و کنترل مشکلات گوارشی است.

در این مطلب خوراکی هایی که به گوارش و هضم بهتر غذا کمک می کنند را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

 

سیب و گلابی

این میوه ها به دلیل فیبر بالایی که دارند می توانند به هضم بهتر غذا کمک کنند و به روند هضم غذا را سرعت می بخشند.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که در بیماری هایی مانند سندروم روده تحریک پذیر، التهاب روده و… بهتر است از مواد غذایی با فیبر بالا پرهیز شود زیرا فیبر باعث ایجاد گاز در روده می شود و می تواند باعث بروز ناراحتی و درد در بیمار شود.

سیب و گلابی همچنین باعث پایین آوردن سطح کلسترول خون شوند و سنگ مثانه را هم از بین ببرند.

 

انجیر

انجیر حاوی مقدار زیادی ماده ملین طبیعی است که باعث افزایش حرکات روده می شود و بسیار مناسب برای التهاب روده، هموروئید و یبوست می باشد.

 

تن ماهی

تن ماهی به دلیل وجود اسید امگا 3 در آن، باعث کاهش التهاب روده میشود و گزینه مناسبی برای بیماری های التهابی مانند کرون و دایورتیکولیت می باشد.

همچنین ویتامین D که تن ماهی شامل مقادیر زیادی از آن می باشد، باعث کاهش درد های ناشی از التهاب می شود.

 

ماست 

ماست شامل باکتری پروبیوتیک (Probiotics) که به عنوان یک باکتری خوب شناخته می شوند و داخل دستگاه گوارش شما زندگی می کنند و می نوانند به بهبود گوارش و هضم کمک کنند.

به همین خاطر افزایش مصرف ماست، یک گزینه مناسب برای افزایش سلامت دستگاه گوارش است و همچنین می تواند به مشکلاتی مانند سوءهاضمه، نفخ و اسهال کمک کند.

 

مارچوبه

مارچوبه نیز حاوی مواد مغذی غنی از پروبیوتیک است و می تواند به ترویج سلامت دستگاه گوارش کمک کند. مصرف مارچوبه احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ‌های روده‌ ای مانند سرطان روده، بیماری ‌های التهابی روده، آلرژی و… را می‌ کاهد. یکی از پروبیوتیک‌ های بسیار مهم اینولین است که از پلی ‌فروکتان ‌ها است؛ و مارچوبه یکی از منابع اصلی اینولین محسوب می شود.

 

اکنون می پردازیم به معرفی برخی از خوراکی هایی که باعث نابودی تدریجی سلامت دستگاه گوارش می شوند.

متاسفانه در ایران مصرف این نوع خوراکی ها افزایش یافته است و به همین دلیل شاهد افزایش روزانه بیماری های گوارشی هستیم، پس از مصرف (بیش از حد) این خوراکی ها دوری کنید:

-نوشیدنی های گازدار

-فست فود ها

-نوشیدنی های الکلی

-نمک و شکر

-غذاهای سرخ کردنی

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن