روش مؤثر و ساده برای از بین بردن استرس و اضطراب

همه ما در زندگی خود گاهاً دچار استرس و اضطراب می شویم و این مسئله میتواند در زندگی روزمره و فعالیت های ما اختلال ایجاد کند. وقتی دچار اضطراب میشویم معمولاً ضربان قلب ما افزایش میابد و تنفس ما سریع تر میشود، بسیاری از افراد از نحوه تنفس خود در اینگونه مواقع نا آگاه هستند و این عامل میتواند باعث تشدید استرس و عدم توانایی در کنترل آن شود.

در حقیقت وقتی ما نفس میکشیم، سلول های خونی ما اکسیژن دریافت میکنند و کربن دی اکسید رها می کنند. تنفس نا منظم باعث بر هم زدن تعادل اکسیژن و کربن دی اکسید میشود و در نتیجه باعث تشدید استرس و اضطراب، خستگی و دیگر اختلالات عصبی و جسمانی میشود.

طرز تنفس شما در کنترل استرس بسیار مؤثر است

 

بطور کلی دو نوع الگوی تنفسی داریم:

  • تنفس سینه ای
  • تنفس شکمی (دیافراماتیک)

وقتی افراد دچار استرس میشوند، تنفسشان سریع تر میشود که از طریق سینه انجام میگیرد. این روش تنفس، تنفس سینه ای یا توراتیک نام دارد که وقتی شخصی دچار استرس است ممکن است متوجه تنفس خود نباشد.

تنفس سینه ای باعث بر هم زدن تعادل سطح اکسیژن و کربن دی اکسید میشود که باعث بروز علائمی نظیر افزایش ضربان قلب، سرگیجه، گرفتگی و درد عضلات و… میشود.

 

تفاوت بین تنفس سینه ای و شکمی

راحت ترین کار برای تشخیص الگوی تنفسی این است که یک دست خود را بر روی شکم خود و دست دیگر را روی سینه قرار دهید. همانطور که نفس میکشید، توجه کنید که کدام دست بالاتر میرود. اگر تنفس شما صحیح باشد، شکمتان باید با هر نفس منقبض و منبسط شود. این روش در مواقعی که دچار اضطراب میشوید اهمیت بالایی دارد زیرا میتوانید تشخیص دهید که تنفس شما در اینگونه مواقع از طریق سینه است یا شکم.

 

حرکت ساده و آسان برای کاهش اضطراب و استرس

حال که با تفاوت الگوهای تنفسی و تاثیر آنها در آرامش اعصاب آشنا شدیم میپردازیم به معرفی یک تکنیک ساده و مؤثر برای رسیدن به آرامش اعصاب.

1. یک دست را روی شکم و دست دیگری را روی سینه قرار دهید.

2. بطور آرام و آهسته از طریق بینی خود نفس بکشید. شانه های خود را شل کنید. شکم شما باید با هر دم منبسط و بزرگ شود.

3. از طریق دهان خود به آرامی بازدم کنید. بطوری که هنگام بازدم یک صدای سوت مانند بشنوید.

4. این حرکت را برای چند دقیقه (ترجیحاً در یک محیط آرام) انجام دهید.

این حرکت را هر چند بار که میخواهید و در حالت نشسته، ایستاده و دراز کشیده میتوانید آنرا انجام دهید.

 

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن