تاثیرات سیگار کشیدن روی مغز و سلامت روان

عوامل زیستی در نحوه پاسخ دهی مغز به نیکوتین تاثیر دارند. وقتی فرد سیگار میکشد، در عرض 10 ثانیه دوزی از نیکوتین به مغز میرسد. در ابتدا نیکوتین به خوش خلقی و افزایش تمرکز و کاهش خشم و استرس می انجامد. عضلات را آرام کرده و اشتها را کاهش میدهد.

مصرف مرتب نیکوتین به مرور زمان ساختار مغز را تغییر میدهد و به همین سبب، مصرف نکردن آن فرد را دچار علائم ترک میکند. مصرف مرتب سیگار این علائم را کاهش میدهد و سرانجام مصرف سیگار را به یک عادت تبدیل میکند. این چرخه نشان میدهد که چگونه فرد سیگاری به نیکوتین وابسته میشود. عوامل روانشناختی و اجتماعی همچنین در اعتیاد به سیگار مؤثرند.

رابطه سیگار کشیدن و استرس

بسیاری از افراد سیگاری عقیده دارند که کشیدن سیگار به از بین بردن استرس کمک میکند اما این باور غلط و نوعی خوددرمانی زیان آور است. وقتی در مقابل فشار های ناخواسته زندگی قرار میگیریم و فکر میکنیم قادر به مقابله با آن نیستیم، دچار استرس میشویم، و اگر با شیوه های مدیریت سالم استرس آگاه نباشیم، احتمالاً به شیوه های ناسالم روی میاوریم که یکی از آنها سیگار کشیدن است.

این سوء مصرف اگرچه شاید در آغاز استرس را کاهش دهد ولی به دلیل عوارض ناگوار خود، فرد را در آینده با استرس های جدیدی رو به رو میکند.

 

رابطه سیگار کشیدن و اضطراب

تحقیقات نشان میدهند سیگار کشیدن برخلاف تصور بسیاری از افراد، نه تنها موجب آرامش نمیشود بلکه اضطراب و تنش را افزایش میدهد. نیکوتین اثر آرام کنندگی فوری دارد و همین امر افراد را گمراه میکند.

این حس آرامش به سرعت جای خود را به نیاز به مصرف مجدد میدهد و علائم کلافگی در فرد آغاز میشود که درصورت عدم مصرف وی را دچار اضطراب جدی میکند. درواقع مصرف سیگار در این حالت فقط اضطراب ناشی از نکشیدن سیگار را برطرف کرده است، نه اضطراب واقعی فرد را!

 

رابطه سیگار کشیدن و افسردگی

در بریتانیا میزان سیگار کشیدن در بین بزرگسالان مبتلا به افسردگی حدود دو برابر بیشتر از دیگران است. افراد افسرده وقتی تلاش میکنند سیگار نکشند به مشکلات بیشتری برمیخورند و در زمان تلاش برای عدم مصرف، دچار علائم شدیدتری میشوند. از طرفی نیکوتین باعث آزاد شدن دوپامین در مغز میشود. ماده ای که منجر به احساس مثبت و شادی در فرد میشود، همانند چیزی که افراد افسرده به آن نیاز دارند.

بنابراین بیشتر آنها با مصرف سیگار سعی دارند شادی موقتی در خود ایجاد کنند، اما از این موضوع غافل‌اند که سیگار کشیدن مغز را ناچار میکند مکانیسم طبیعی خود را برای ساختن دوپامین تغییر دهد. مغز در بلندمدت با کاهش تولید دوپامین رو به رو میشود و در پی روشی جبرانی بر می‌آید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن