خواص شگفت انگیز هندوانه برای سلامتی

طعم و مزه تازه و شیرین هندوانه در یک روز گرم چیزی است که همه از آن لذت می برند و بهتر از آن، خواص گسترده و بی نظیر این میوه خوش طعم برای پیشگیری از اختلالات و بیماری ها شامل سنگ کلیه ، فشار خون بالا ، دیابت ، سرطان ، بیماری های قلبی و حتی ناتوانی جنسی کاربرد زیادی دارد.

اما سؤال اینجاست که چگونه هندوانه می تواند این همه خواص داشته باشد؟

در نگاه اول ممکن است هندوانه چیزی جز یک توپ بزرگ آبدار به نظر نرسد که وقتی یک قاچ از آن را میخورید، تمام خستگیتان در میرود. ولی آیا تابحال به خواص این میوه خوشمزه و آبدار توجه کرده اید و یا از آنها چیزی می دانستید؟ اگر نه، در این مطلب با ما همراه باشید.

تاثیرات مفید هندوانه عمدتاً از طریق ترکیب مواد مغذی آن، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک آن در کنار همدیگر بدست می آید. این مواد شامل مقادیر چشمگیری از ویتامین C ، منیزیم ، کلسیم ، فیبر ، پروتئین و پتاسیم می باشند. هندوانه همچنین شامل مقادیری از ویتامین A و B و B16 ، نیاسین ، تیامین می باشد.

 

خواص هندوانه برای سلامتی بدن

هر کدام از مواد مغذی در هندوانه می تواند یک تاثیر بزرگ در سلامتی بدن و پیشگیری و درمان بیماری ها داشته باشد که برخی از آنها شامل موارد زیر می شوند.

1. مفید برای پوست و مو

دو ویتامین با ارزش A و C در هندوانه موجود هستند که اهمیت زیادی در سلامت پوست و مو دارند.

ویتامین C به بدن در ساخت کولاژن (پروتئینی که باعث انعطاف پذیری پوست و قدرتمندی مو می شود) کمک می کند. ویتامین A نیز به ساخت و ترمیم سلول های پوست کمک می کند و نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد.

هندوانه همچنین حاوی لیکوپین و کاروتین است که به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک می کند.

2. کمک به رفع گرفتگی عضلانی

سیترولین، آمینو اسیدی در هندوانه است که باعث کاهش گرفتگی عضلات می شود. آب هندوانه باعث افزایش جذب سیترولین می شود.

آب هندوانه باعث کاهش گرفتگی عضلانی در ورشکاران و بهبود ضربان قلب آنها بعد از تمرینات ورزشی می شود.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهند که سیترولین ممکن است باعث بهبود استقامت و کارایی در ورزشکاران شود ولی هنوز مطالعاتی در این باره در حال انجام است و هنوز این نظریه قطعی نیست.

3. پیشگیری از کم آبی بدن

تحقیقات نشان می دهند که هندوانه از 92 درصد آب تشکیل شده و نقش مؤثری در کاهش فشار خون و دمای بدن دارد. هندوانه همچنین از کم آبی بدن در مقابل گرمای تابستان جلوگیری می کند.

هندوانه همچنین از گرمازدگی جلوگیری می کند به همین علت بسیاری از مردم در نواحی گرماسیر برای پیشگیری از گرمازدگی، روزانه هندوانه مصرف می کنند.

4. مفید برای سلامت قلب

هندوانه حاوی مقدار زیادی از ویتامین C است که طبق تحقیقات انجام شده، توانایی جلوگیری از مسدود شدن و سفت شدن رگ های قلب و کاهش التهاب را دارد.

هندوانه همچنین دارای مواد معدنی مفید برای سلامت قلب مانند ویتامین A ، ویتامین B6 ف، منیزیم و پتاسیم می‌باشد. بنابراین سعی کنید برای حفظ سلامت قلبی خود، روزانه هندوانه مصرف کنید و از معجزات بی نظیر آن بهره ببرید.

5. هندوانه و ترکیبات ضد سرطانی آن

محققان در مورد لیکوپین و دیگر اجزای ترکیبات گیاهی درون هندوانه و خواص ضد سرطانی آنها مطالعات زیادی انجام داده اند.

مصرف لیکوپین خطر ابتلا به برخی از سرطان ها به خصوص سرطان دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن