6 ماده غذایی که هرگز نباید با معده خالی مصرف شوند

صبحانه مهمترین وعده غذایی به شمار میرود و مصرف آن برای حفظ انرژی و سلامتی بدن ضروری است؛ اما مواد غذایی وجود دارند که بسیاری از افراد از ضرر های مصرفشان با معده خالی اطلاعی ندارند و به همین دلیل آنها را به همراه صبحانه یا سایر وعده ها میل میکنند. در حد امکان از مصرف این مواد غذایی با معده خالی خودداری کنید.

1. گوجه فرنگی

اگرچه گوجه فرنگی ها با ویتامین C و مواد مغذی غنی شده اند اما قطعاً باید از مصرفشان با معده خالی جلوگیری کرد. اسید تاننیک موجود در گوجه فرنگی باعث افزایش اسید معده می شود و ممکن است منجر به مشکلات معده شود. بنابراین افرادی که مشکلات مری و یا زخم معده دارند ، باید از مصرف مرکبات مانند گوجه فرنگی ، پرتقال و لیمو پرهیز کنند.

 

2. نوشیدنی های گازدار

مصرف زیاد نوشیدنی های گازدار باعث افزایش شرایط اسیدی در معده می شود که به نوبه خود می تواند دلیل سرطان مری باشد.

 

3. شیرینی ها

بسیاری از افراد معمولا صبح ها قبل از ترک منزل به دنبال یک خوراکی مختصر و ساده برای خوردن میروند و خوراکی های شیرین و شیرینی ها معمولا از جذابیت بالایی برای مصرف برخوردارند. اما لازم است بدانید که مصرف اینگونه خوراکی ها به شدت برای معده مضر هستند و باعث تحریک دیواره های معده میشوند.

 

4. غذاهای تند

مصرف غذاهای تند با معده خالی احتمال تحریک معده را افزایش می دهد که می تواند منجر به واکنشهای اسیدی و گرفتگی شود. آنها بسیار تیز و قوی هستند و به همین ترتیب می توانند باعث سوء هاضمه شوند. سیر ، فلفل قرمز و زنجبیل نمونه هایی از غذاهای تند هستند.

 

5. ماست

ماست سرشار از باکتریهای اسید لاکتیک است که فواید سلامتی زیادی دارد. با این حال ، اسید لاکتیک به دلیل سطح اسید معده خالی بی اثر است. همین امر باکتری های اسید لاکتیک موجود در این فرآورده ها را از بین می برد و منجر به ترشح اسید می شود. بهتر است ماست را به عنوان میان وعده 1-2 ساعت بعد از غذا میل کنید.

 

6. گلابی

گلابی حاوی فیبر خام است. هنگام مصرف آن با معده خالی ، ممکن است به غشاهای مخاطی آسیب برساند و باعث معده درد شود. توصیه می شود آنرا با برخی از غلات دیگر مصرف کنید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن