اشتباهات رایج مسواک زدن کدامند؟

بهداشت و سلامت دندان ها از مهم ترین مسائل در سلامت و زیبایی هر فرد به شمار میرود. دانستن روش های صحیح مسواک زدن و رسیدگی به دندان ها باعث جلوگیری از آسیب به لثه و دندان ها میشود و تاثیرات مثبت آن روی سلامت و زیبایی دندان ها بیشتر خواهد بود.

برخی از رایج ترین اشتباهات در مسواک زدن شامل:

1. استفاده مداوم و طولانی از مسواک

میانگین عمر مفید یک مسواک حدود سه ماه است با استفاده مداوم (دو یا سه بار در روز به مدت هفت روز در هفته) پس از ۲۰۰ تا ۲۵۰ بار استفاده، شما نیاز به تعویض مسواک دارید زیرا پس از این زمان، موی مسواک شکننده می‌شود و رنگ آن تغییر می‌کند. به همین علت مسواک بی خاصیت شده و عملکرد درستی نخواهد داشت و دهان و دندان‌ها را به خوبی پاک نمی‌کند.

پس از دو تا سه ماه استفاده روزانه، باکتری‌ها و ذرات غذایی روی مسواک و درون موهای آن تجمع می‌کند و باعث بدرنگی آن می‌شود. سعی کنید برای بهره وری بیشتر از مسواک، هر دو یا سه ماه یکبار مسواک جدیدی را تهیه کنید.

 

2. قرار دادن مسواک در دستشویی

تحقیقات نشان میدهند که نگهداری مسواک در توالت باعث آلودگی آن میشود. اگر شما هم مسواک خود را در محیط توالت نگهداری میکنید جالب است بدانید هنگامی که سیفون را می‌کشید، محتویات کاسه توالت در تمام جهات اسپری می‌شود و متعاقب آن بر اثر تهویه‌ای که در تمام توالت‌ها وجود دارد، این آلودگی به بیرون حرکت می‌کند و بر روی هر جسمی که در مسیر باشد از جمله مسواک می‌نشیند.

قرار دادن مسواک در جعبه مخصوص نگهداری باعث کاهش این مشکل می‌شود، ولی بهتر است از مکان دیگری نظیر آشپزخانه یا حمام برای نگهداری مسواک استفاده کنید یا حداقل داخل کابینت نگهداری شود.

روش های صحیح مسواک زدن , اشتباهات مسواک زدن

 

3. انتخاب مسواک نامناسب

انتخاب مسواک مناسب یکی از عوامل مهم در بهبود و حفظ سلامت دندان و لثه است. با توجه به وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه، ویژگی‌های مسواک مناسب در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد تمایل دارند از مسواک با موهای سخت استفاده کنند (نوع هارد) در حالی که سختی موهای مسواک خود باعث تحلیل و صدمه به لثه و ایجاد حساسیت در ناحیه طوق دندان می‌شود. مسواک با موهای دارای سختی متوسط در اغلب افراد مناسب است (نوع مدیوم). از انواع با موهای نرم (سافت) بیشتر در بیمارانی که سابقه جراحی لثه دارند استفاده می‌شود و بهتر است که همین گونه باشد.

 

4. مسواک نزدن دندان ها به اندازه کافی

بطور معمول 2 تا 3 دقیقه و گاهی ۵ دقیقه زمان مناسب برای مسواک زدن دندان است. بررسی ها نشان میدهند میانگین زمان مسواک زدن افراد 45 ثانیه است در حالیکه مسواک زدن کمتر از 2 دقیقه باعث عدم جذب فلوراید موجود در خمیر دندان میشود و دندان ها به خوبی تمیز نمیشوند.

بعضی افراد برای زیبایی ظاهر و سفیدی دندان ها فقط قسمت جلویی دندان را مسواک میزنند و معمولاً قسمت های پشتی و میانی دندان ها را که مهمتر نیز میباشند را نادیده میگیرند ، بنابراین برای حفظ سلامت دندان ها ضروری است که تمامی قسمت دندان ها بخوبی تمیز شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن