5 روش ساده برای پیشگیری از سنگ کلیه

سنگ کلیه بر اثر تجمع و سفت شدن برخی مواد شیمیایی در ادرار بوجود می آید. این مواد تبدیل به سنگ هایی میشوند که با ایجاد انسداد در مجاری ادراری باعث درد میشوند. درد ناشی از سنگ کلیه یکی از بدترین درد هایی است که هر کسی میتواند تجربه کند. این درد غیر قابل تحمل بوده و تا زمانی ادامه دار خواهد بود که فرد مبتلا به آن، سنگ را از طریق ادرار از بدن خارج کند.

در بسیاری از افراد سنگ کلیه ممکن است بیش از یکبار ظاهر شود؛ حدود نیمی از افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشته اند با رعایت نکردن عوامل پیشگیری از این بیماری، امکان ابتلاء دوباره به این بیماری را در آینده خواهند داشت. اگر شما جزو افرادی هستید که تابحال این بیماری را تجربه نکرده اید و به دنبال راه هایی برای پیشگیری از آن هستید، در این مطلب با ما همراه باشید.

 

چگونه از سنگ کلیه پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از سنگ کلیه به معنای پیشگیری از عواملی است که باعث تشکیل آن میشوند. با رعایت نکات زیر میتوانید از ابتلا به سنگ کلیه برای همیشه در امان بمانید.

1. نوشیدن آب فراوان

تعریق زیاد بر اثر فعالیت بدنی، ورزش و یا گرما باعث کم آب شدن بدن و در نتیجه کم شدن تعداد دفعات ادرار میشود و باعث میشود تا مواد معدنی سنگ ساز در داخل کلیه ها تبدیل به سنگ شوند. نوشیدن آب زیاد باعث جلوگیری از کم آبی بدن میشود و از تجمع مواد سنگ ساز داخل کلیه و مجاری ادراری جلوگیری میکند.

نوشیدنی هایی مانند آبلیمو و آب پرتغال نیز در جلوگیری از شکل گیری سنگ کلیه بسیار مؤثرند.

مطلب پیشنهادی: درمان فوری سنگ کلیه با آبلیمو

پیشگیری از سنگ کلیه ، درمان سنگ کلیه

 

2. مصرف کلسیم بیشتر

رایج ترین نوع سنگ کلیه، سنگ کلسیم اگزالات است. دریافت میزان کمی از کلسیم در رژیم غذایی سطح اگزالات را افزایش میدهد و باعث ایجاد سنگ کلیه میشود. برای جلوگیری از این اتفاق، میزان کلسیم دریافتی مورد نیاز روزانه خود را افزایش دهید.

شیر کم چرب، پنیر کم چرب و ماست کم چرب از مفید ترین منابع کلسیم طبیعی هستند.

 

3. کاهش مصرف سدیم

مصرف سدیم به حد زیاد در رژیم غذایی، خطر شکل گیری سنگ کلیه را افزایش میدهد. استفاده بیش از حد از نمک در غذا جذب کلسیم در خون را کاهش میدهد و در نتیجه باعث افزایش سطح کلسیم در ادرار میشود که میتواند عامل مؤثری در تشکیل سنگ های کلسیمی باشد.

 

4. کاهش مصرف پروتئین حیوانی

مصرف زیاد پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز، تخم مرغ و غذاهای دریایی، سطح اوریک اسید را افزایش میدهد و میتواند باعث شکل گیری سنگ کلیه شود.

وجود مقدار زیاد اسید در ادرار میتواند باعث سنگ کلیه اوریک اسیدی و یا کلسیمی شود.

 

5. پرهیز از غذاهای سنگ ساز

شکلات، اسفناج، چغندر، چای، قهوه و بسیاری از دانه ها دارای مقدار زیادی از اگزالات هستند و پرهیز یا کاهش مصرف این خوراکی ها میتواند در پیشگیری از سنگ کلیه موثر باشد. بسیاری از پزشکان به افرادی که برای مشکل سنگ کلیه مراجعه میکنند، پیشنهاد دوری از اینگونه خوراکی ها را میدهند.

برخی مطالعات نشان میدهند مردانی که مقدار زیادی از داروهای ویتامین C مصرف میکنند در خطر بالاتری برای ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند؛ این موضوع به این علت است که بدن، ویتامین C را به اگزالات تبدیل می کند بنابراین قبل از مصرف خودسرانه این دارو ها با پزشک متخصص مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن