خواص بی نظیر دوش آب سرد

اکثر افراد دوش آب گرم را به دلیل لذت و حس خوبی که ایجاد می کند ترجیح می دهند و معمولا دوش آب سرد برای این افراد به خصوص در فصل سرما سخت و عذاب آور است. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید بهتر است با فواید شگفت انگیز دوش آب سرد آشنا شوید و آن را امتحان کنید!

در ابتدا ممکن است دوش آب سرد یک کار سخت و غیر ممکن به نظر برسد اما کافی است بدن خود را عادت دهید و در گذر زمان متوجه تاثیرات بی نظیر آن برروی جسم و دهن خود می شوید!

در این مطلب به معرفی برخی از خواص دوش آب سرد می پردازیم.

1. کاهش استرس

دوش گرفتن با آب سرد باعث افزایش مقاومت در برابر استرس شده و احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از استرس را نیز کاهش می دهد.

دوش آب سرد همچنین اوریک اسید (Uric Acid) را کاهش می دهد و سطح گلوتاتیون (Glutathione) را نیز افزایش می دهد و در نتیجه باعث کاهش استرس می شود.

 

2. مفید برای پوست و مو

یک راه بی دردسر و رایگان برای بهبود پوست و مو، دوش آب سرد است!

دوش آب سرد مانع از بین رفتن روغن طبیعی پوست و مو می شود و باعث بهبود سلامت آنها می شود. علاوه براین، یکی دیگر از خواص دوش آب سرد این است که با صاف کردن فولیکول های مو و استحکام مو ها روی سطح پوست سر، باعث افزایش قدرت مو ها و پیشگیری از ریزش مو می شود.

 

3. کمک به کاهش وزن

یکی از فواید دیگر دوش آب سرد کمک به کاهش وزن از طریق سوزاندن چربی ها است.

جالب است بدانید که در بدن انسان دو نوع چربی وجود دارد، چربی سفید و قهوه ای! چربی سفید نوع بد چربی است و ما از آن متنفریم و چربی قهوه ای نوع خوب چربی است  و وظیفه حفظ گرما و تولید گرما در بدن را دارد.

دوش آب سرد باعث فعال شدن چربی قهوه ای شده و در نتیجه باعث افزایش سطح انرژی بدن و سوزاندن کالری می شود.

 

4. بهبود گردش خون

دوش آب سرد باعث افزایش گردش خون در بدن شده و خون را به تمام اعضای بدن منتقل می کند و آنها را گرم نگه می دارد.

این مسئله باعث بهبود سلامت قلب شده و از مشکلات قلبی نیز جلوگیری می کند.

نکته: اگر مبتلا به هرگونه بیماری قلبی هستید، قبل از دوش گرفتن با آب سرد با پزشک خود مشورت کنید.

 

5. بهبود سیستم ایمنی بدن

یکی از مهم ترین خواص دوش آب سرد، افزایش ایمنی بدن است.

یک مطالعه در انگلیس ثابت کرده که استحمام با آب سرد بطور منظم باعث افزایش تعداد گلبول های سفید که با بیماری ها مبارزه می کنند می شود. دوش آب سرد باعث می شود بدن برای گرم نگه داشتن خود تلاش کند و در نتیجه نرخ متابولیک بدن افزایش یافته و سیستم ایمنی بدن را فعال می کند. این مسئله باعث پخش بیشتر گلبول های سفید می شود.

 

6. رفع خستگی بعد از ورزش

اگر شما یک ورزشکار هستید بهترین کار برای رفع خستگی و درد عضلانی بعد از ورزش های سنگین، دوش آب سرد است.

حمام کردن آب سرد باعث افزایش گردش خون شده و به از بین بردن لاکتیک اسید کمک می کند. سعی کنید بعد از ورزش برای خونرسانی به عضلات و رفع خستگی و گرفتگی آنها، به مرور زمان آب را از گرم به سرد و بلعکس تبدیل کنید.

 

7. کاهش افسردگی

یکی دیگر از خواص مهم دوش آب سرد کاهش علائم افسردگی است.

آب سرد تاثیراتی روی مغز می گذارد و باعث تحریک قسمتی از مغز که معروف به “نقطه آبی” است می شود؛ این قسمت منبع اولیه نورادرنالین در مغز است که باعث نقش مهمی در کاهش افسردگی دارد.

 

8. کمک به خواب بهتر

اگرچه دوش آب سرد باعث افزایش سطح هوشیاری می شود، بلکه همچنین باعث یک خواب درجه یک در شب نیز می شود!

استحمام با آب سرد در شب به مدت 10 دقیقه باعث کاهش دمای بدن و آرامش ذهن و جسم شده و به خواب بهتر و راحت تر کمک میکند.

 

استحمام با آب سرد و آب گرم هر کدام فواید خاص خود را دارند که عده ای از افراد از آن بی خبرند و تنها خاصیت حمام را تمیز شدن بدن می دانند! در این مطلب با برخی از خواص دوش آب سرد آشنا شدیم.

در این مطلب نیز می توانید با خواص دوش آب گرم آشنا شوید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن