پاسخ به سوالات رایج درمورد کروناویروس (کوید 19)

با آغاز فراگیری بیماری کوید 19 ، متخصصان و پزشکان بسیاری درحال تحقیق و یادگیری درمورد این بیماری میباشند با اینحال هنوز اطلاعات زیادی درمورد این بیماری بدست نیامده است. شما هم ممکن است سوالاتی درمورد کروناویرس به ذهنتان رسیده باشد که خوشبختانه متخصصان پاسخ هایی برای برخی از سوالات رایج درمورد بیماری کوید 19 فراهم کرده اند. برای یافتن پاسخ به سوالات خود درمورد این بیماری این مطلب را از دست ندهید!

کروناویروس (کوید 19) چگونه منتقل می شود؟

افراد می توانند کروناویروس را از سایر افراد مبتلا به این بیماری ، بگیرند. نحوه انتقال به اینگونه است که وقتی که یک فرد آلوده عطسه یا سرفه میکند ، ذرات ریز در هوا پخش میشوند و این ذرات می توانند در بینی ، دهان و یا چشم کسی که در نزدیکی آن فرد است فرود بیایند و یا آنها را تنفس کند. طریقه دیگر انتقال این ویروس ، لمس کردن دهان ، بینی و چشمان با دستان و یا اشیاء  آلوده میباشد.

 

آیا فردی که علائمی نداشته باشد میتواند کروناویروس (کوید 19) را به افراد دیگر منتقل کند؟

ویروس هنگامی که یک فرد مبتلا علائم داشته باشد به راحتی پخش می شود. اما قبل از نشان دادن علائم نیز فرد مبتلا میتواند ویروس را انتقال دهد.

 

چه مدت طول میکشد تا علائم کروناویروس ظاهر شوند؟

علائم معمولاً بین 2 الی 14 روز طول میکشد تا در فرد مبتلا نمایان شوند.

 

آیا کودکان در معرض خطر بیماری کروناویروس (COVID-19) هستند؟

کارشناسان هنوز در مورد کروناویروس درحال تحقیقند ، اما به نظر می رسد این بیماری کمتر در کودکان نسبت به بزرگسالان بروز میدهد و خطر جانی برای آنها نخواهد داشت. بیشتر افرادی که با کروناویروس جان خود را از دست داده اند سالمندان بوده اند.

 

آیا مصرف مواد غذایی حیوانی میتواند باعث ابتلا به کروناویروس شود؟

به نظر نمی رسد که کروناویروس از طریق غذاهای بسته بندی شده یا محصولات حیوانی منتقل شود. استفاده از شیوه های ایمنی مناسب مواد غذایی ، مانند عدم مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده ، ضروری است.

 

آیا حیوانات خانگی می توانند به کروناویروس مبتلا شوند؟

کارشناسان معتقدند که این ویروس از حیوانات وحشی در بازاری در چین پدید آمده است. اما گربه ها ، سگ ها و حیوانات خانگی دیگر به نظر نمی رسد این ویروس را بگیرند و یا آن را به انسان ها منتقل کنند.

 

چه کسی باید از ماسک صورت استفاده کند؟

درصورت داشتن شرایط زیر ، ضروری است از ماسک صورت استفاده کنید:

  • اگر شما در حال مراقبت از شخصی هستید که مبتلا به کروناویروس و یا دارای علائم آن باشد.
  • اگر شما سرفه یا عطسه می کنید.
  • اگر شما ارائه دهنده خدمات درمانی هستید.

 

علائم بیماری کروناویروس (کووید 19) چیست؟

علائم كروناویروس شامل تب ، سرفه و تنگی نفس میباشد و می تواند بسیار شبیه بیماری های ویروسی دیگر باشد. اما درصورت داشتن تب و تنگی نفس و سرفه های خشک مکرر لازم است برای انجام آزمایشات به اورژانس مراجعه کنید.

 

درصورت مشاهده علائم کروناویروس در یکی از افراد خانواده چه کنیم؟

اگر شخصی در خانواده شما تب ، سرفه یا علائمی مانند آنفولانزا دارد به پزشک مراجعه کنید. اگر این فرد در نزدیکی شخص مبتلا به کروناویروس بوده یا به منطقه ای سفر کرده است که تعداد زیادی از افراد مبتلا به کروناویروس وجود داشته اند ، به پزشک اطلاع دهید. پزشک می تواند تصمیم بگیرد که آیا عضو خانواده شما میتواند در خانه معالجه شود ، آیا باید برای ویزیت مراجعه کند و یا نیاز به آزمایش کروناویروس داشته باشد.

 

آزمایش کروناویروس چگونه انجام میشود؟

آزمایشات کروناویروس به اینگونه است که پزشکان یک نمونه از مخاط بینی و گلو فرد را برای بررسی به آزمایشگاه می فرستند.

آزمایش کروناویروس ، پیشگیری از کروناویروس ، علائم کروناویروس ، درمان کروناویروس

چگونه از کروناویروس در امان بمانیم؟

رعایت نکات زیر برای پیشگیری از کروناویروس موثر است:

از افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
سعی کنید حداقل 2 متر از کسی که سرفه و یا عطسه می کند فاصله بگیرید.
دستها را مرتبا حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا از ضدعفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل استفاده کنید. به کودکان خود نیز شستن مرتب دست ها را یادآوری کنید.
سعی کنید چشم ، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
برای تمیز کردن سطوح و اشیاء که افراد زیادی لمس می کنند از یک پاک کننده خانگی استفاده کنید.
توصیه های مقامات بهداشت محلی خود را دنبال کنید ، به خصوص اگر افراد مبتلا به کروناویروس در منطقه شما هستند.

کروناویروس چگونه و چه زمانی درمان می شود؟

در حال حاضر ، هیچ دارویی یا واکسنی برای کروناویروس وجود ندارد. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری از جمله کودکان ، با استراحت و نوشیدن مایعات فراوان بهبود میابند. افرادی که وضع وخیمی دارند در بیمارستان از آنها با استفاده از تجهیزات مربوطه مراقبت میشود.

آنتی بیوتیک ها نمی توانند ویروس ها را درمان کنند ، بنابراین آنها به درمان کروناویروس کمک نمی کنند. داروهای آنفولانزا نیز مؤثر نیستند زیرا کروناویروس با ویروس آنفولانزا متفاوت است.

پزشکان و دانشمندان در تلاشند تا یک درمان و واکسن برای کروناویروس ایجاد کنند ، اما این کار به زمان نیاز دارد.

آینده کروناویروس (کووید 19) چیست؟

کارشناسان مطمئن نیستند که چه اتفاقی خواهد افتاد. برخی از مواردی که ممکن است بر اتفاقاتی که با کروناویروس رخ می دهد تأثیر بگذارند عبارتند از:

میزان کنترل این بیماری در هر کشور چقدر است
چقدر طول می کشد تا بتوان داروها را برای درمان کروناویروس تهیه کرد
ساخت واکسن کووید 19 چقدر طول می کشد

 

سخن پایانی

همه ما مسئول کنترل و نابودی این ویروس هستیم. با وجود انتقال سریع و آسان ویروس کرونا ، اکیداً توصیه میشود از تردد و رفت و آمد های غیرضروری به خصوص در مکان های پر ازدحام خودداری کنید و تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنید و با رعایت همه نکات ضروری ، از به خطر انداختن جان خود و عزیزانمان جلوگیری کنیم.

دکمه بازگشت به بالا
بستن