آیا برونشیت حاد مسری است؟

برونشیت بر اثر التهاب دیواره لوله های برونشی ، که هوا را به داخل و خارج ریه ها حمل می کنند بوجود می آید. برونشیت حاد اغلب در اثر عفونت تنفسی ویروسی ایجاد می شود و به خودی خود بهبود می یابد. علائم برونشیت شامل سرفه کردن مخاط ضخیم و تنگی نفس است.
درمان ها معمولاً شامل داروهای تسکین دهنده برای کاهش سرفه است که ممکن است هفته ها طول بکشد. معمولاً آنتی بیوتیک ها توصیه نمی شوند.

آیا برونشیت حاد مسری است؟

بله. بیشتر اوقات ، برونشیت حاد ناشی از ویروس هایی مانند ویروس آنفولانزا و ویروس کرونا است. با این حال ، بسیاری از ویروس های مختلف – که بسیار مسری هستند – می توانند باعث برونشیت حاد شوند.

ویروس ها عمدتا از شخصی به شخص دیگر توسط ذرات تولید شده بوسیله سرفه و عطسه فرد بیمار  منتقل میشوند. ویروس ها همچنین ممکن است از طریق تماس با یک شیء آلوده گسترش یابند. این اتفاق هنگامی رخ میدهد  که پس از تماس دستان با شی آلوده ، دهان ، چشمان و یا بینی خود را لمس کنید.

 

روش های پیشگیری از برونشیت حاد

  • از ارتباط نزدیک با افرادی که آنفولانزا یا بیماری های تنفسی دیگری دارند ، خودداری کنید
  • دستان خود را اغلب بشویید یا از یک ضدعفونی کننده دست الکلی استفاده کنید
  • از تماس دستان با چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

افرادی که برونشیت مزمن یا آسم دارند ، گاهی دچار برونشیت حاد می شوند. در این موارد ، برونشیت حاد به احتمال زیاد عارضه ای از وضعیت موجود است. این نوع برونشیت ناشی از ویروس عفونی نیست ، بنابراین احتمال مسری بودن آن کمتر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن