برنامه روزانه دارن هاردی برای موفقیت چیست؟

آیا دوست دارید بدانید برنامه‌ی روزانه‌ ای که دارن هاردی آنرا دنبال می‌کند تا همچنان انسان موفقی بماند چیست؟ ما در این مطلب، بخشی از کتاب اثر مرکب که نوشته خود اوست را برای شما نقل کرده‌ایم. او در این بخش از کتابش، برنامه‌ی صبحگاهی و همچنین برنامه عصر هر روز خود را برای خواننده نقل کرده، و می‌خواهد تا از برنامه‌ ریزی او ایده گرفته، و برای روزهای خودتان برنامه‌ریزی کنید.

با فارس‌پدیا همراه باشید تا برنامه‌ی روزانه‌ی دارن هاردی را از زبان خودش بخوانیم.

برنامه‌ی صبحگاهی دارن هاردی

روال زندگی من در هر روز صبح، شبیه روال زندگی جک نیکولاس است، که من را برای کل روز آماده می‌کند. زیرا هر روز صبح همه چیز اتفاق می‌افتد و قابل تغییر نیست، و لازم نیست درباره‌اش فکر کنم. زنگ هشدار گوشی آیفونم، هر روز ساعت ۵ صبح به صدا در می‌آید، (اگر بخواهم اعتراف کنم: گاهی اوقات هم ۵.۳۰ صبح). سپس دکمه یادآوری آنرا فشار می‌دهم و می‌دانم ۸ دقیقه دیگر وقت دارم. چرا ۸ دقیقه؟ نمی‌دانم، از استیو جابز بپرسید: او این گوشی را اینطور برنامه ریزی کرده است.

در طی این ۸ دقیقه زمان ۳ کار را باید انجام دهم:

اول به همه چیزهایی که بخاطر داشتن آنها شکرگزار هستم، فکر می‌کنم. من به خوبی می‌دانم که باید ذهنم را به فراوانی نعمت عادت دهم. وقتی روز خود را با این احساس و تمایل نسبت به شکر گزاری شروع می‌کنید، جهان، کائنات، اتفاقات به شما واکنش متفاوتی نشان می‌دهد.

دوم، کاری را انجام می‌دهم که کمی عجیب به نظر می‌آید، به یک نفر ابراز محبت می‌کنم. راه رسیدن به عشق دادن آن است، و من چیزی بیشتر از عشق می‌خواهم. به یک نفر فکر می‌کنم، هر کسی باشد فرق ندارد ( می‌تواند دوست، اقوام، همکار، و یا فردی که در سوپرمارکت دیده‌ام باشد، مهم نیست.) سپس عشق و علاقه‌ام را برای آنها می‌فرستم، و امید و اتفاقات خوب را برایشان آرزو می‌کنم. بعضی افراد ممکن است این کار را دعا یا رحمت خداوند بنامند. من اسم این کار را نامه‌ی عاشقانه‌ی ذهنی می‌گذارم.

سوم، به اولی هدف و مهم‌ترین هدفم فکر می‌کنم، و سپس تصمیم می‌گیرم در طول روز ۳ کار را انجام دهم، تا مرا به رسیدن این هدف نزدیک‌تر کند. به عنوان مثال، در زمان تحریر این کتاب، اولین هدفم این است که عشق و صمیمیت را به همسرم عمیق‌تر کنم. هر روز صبح برای ۳ کار که می‌توانم انجام دهم تا همسرم احساس عشق، احترام، و زیبایی داشته باشد، برنامه ریزی می‌کنم.

پس از برخواستن از رختخواب

وقتی که از رخت خواب بلند می‌شوم، قهوه درست می‌کنم. تا قهوه دم بکشد، به مدت ۱۰ دقیقه حرکت‌های کششی انجام می‌دهم. اگر می‌خواهید در تمام عمرتان مثل من با وزنه تمرین کنید، کمی سختتان می‌شود. من این موضوع را متوجه شدم که تنها راه انجام حرکات کششی و ورزش کردن، این است که آنرا در زندگی به صورت یک برنامه همیشگی انجام دهم، و من فهمیدم که کجای برنامه روزانه‌ام می‌توانم آنرا جای دهم. بهترین زمان، زمان دم کشیدن قهوه‌ام بود.

وقتی که انجام حرکت‌های کششی تمام شد، قهوه‌ام را در فنجان می‌ریزم، و روی صندلی چرم راحتی خود می‌نشینم، و تلفن همراهم را برای مدت ۳۰ دقیقه دیگر تنظیم می‌کنم (نه بیشتر، و نه کمتر)  و در طی این مدت، یک مطلب یا کتاب مثبت و آموزشی می‌خوانم. وقتی صدای زنگ گوشی بلند شد، من مهم‌ترین پروژه کاری‌ام را بر می‌دارم و به مدت یک ساعت، کاملا روی آن کار می‌کنم، بدون اینکه حواسم پرت شود. (توجه داشته باشید که هنوز ایمیل‌هایم را باز نکرده‌ام.) سپس هر روز ساعت ۷ صبح، من یک قرار دارم که اسم آنرا بازبینی گذاشته‌ام.

این قرار را در تقویم تنظیم کرده‌ام، هر روز ۱۵ دقیقه وقت می‌گذارم، و برنامه‌های همان روز را نگاهی می‌اندازم. اینجا همان قسمتی است که ۳ هدف مهم ۱ ساله و ۵ ساله، اهداف ماهیان و هفتگی‌ام را مشخص کرده، و آنها را مرور می‌کنم. سپس مهم‌ترین قسمت این قرار اینجاست، که ۳ مورد از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اولویت‌های زندگی‌ام در همان روز را مرور کرده، و از خودم می‌پرسم: اگر امروز می‌خواستم ۳ کار انجام دهم، کدام یک از کارهای امروز را انتخاب می‌کردم تا من را به اهداف بزرگ‌ترم نزدیک‌تر کند؟

بعد از آن، پوشه ایمیل‌هایم را باز می‌کنم و لیست وظایف و کارها را به نمایندگانم می‌فرستم، تا به بقیه تیم بدهند، و روز خودشان را شروع کنند. بعد از آن، بلافاصله پوشه ایمیل‌هایم را می‌بندم و بر روی مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اولویت‌های روز کار می‌کنم.

در ادامه روز ممکن است هزاران اتفاق مختلف بیفتد، اما وقتی که برنامه‌ی روزانه‌ی صبحگاهی‌ام را به نحو احسن انجام می‌دهم، اکثر کارهای مهم، و از همه مهم‌تر اولویت‌هایم مشخص می‌شود. و من از نظر اجرای کارها در بالاترین سطح قرار می‌گیرم و روزم را بی‌قاعده و بی‌هدف یا بدتر از آن، با انجام دادن عادت‌های بد شروع نکرده‌ام.

برنامه‌ی عصر روزهای دارن هاردی

عصرها دوست دارم به حساب و کتاب‌هایم رسیدگی کنم. این کار را در دوران جوانی، از کار بعنوان گارسون رستوران یاد گرفتم. قبل از اینکه برویم، به حساب و کتاب‌ها می‌رسیدیم. دریافتی‌ها را محاسبه کرده، و کارت‌های اعتباری و فیش‌ها را نقد می‌کردیم. همه چیز را باید جمع و جور می‌کردیم، وگرنه به دردسر می‌افتادیم!

بسیار مهم است که روزانه، حساب کارها و عملکرد خودتان را داشته باشید. این که در مقایسه با برنامه‌ای که تنظیم کرده بودید، کارهایتان چطور پیش رفت؟ برای برنامه‌ی فردا باید چه کاری انجام دهید؟ چه کارهایی را بر اساس عملکرد امروزتان لازم است به کارهای فردا اضافه کنید؟ چه کارهای دیگری مهم نیستند و باید آنها را خط بزنید؟ علاوه بر این، من همیشه دوست دارم ایده‌ها و عقاید جدیدم را به دفتر یادداشتم اضافه کنم، تا به حال بیش از ۴۰ دفترچه یادداشت از ایده‌های باور نکردنی، استراتژی، و تکنیک‌های خودم تهیه کرده‌ام.

در آخر هم دوست دارم حداقل ۱۰ صفحه از کتاب‌های الهام بخش و انگیزشی را هر شب قبل از خواب مطالعه کنم. توجه داشته باشید که ذهن در زمان خواب، همیشه افکار و آخرین اطلاعاتی را که دریافت کرده است را ادامه می‌دهد. به همین دلیل من همیشه بر روی نگرش‌ها و موضوعاتی که باعث پیشرفت در رسیدن به اهدافم بشود، تمرکز می‌کنم. همین! با این کار همه‌ی خاطرات بدی که آنروز داشته‌اید از بین می‌رود، اما چون من همیشه کارهایم را برنامه‌ریزی و کنترل می‌کنم، می‌دانم که قرار است روز قدرتمندی را شروع کنم و به اتمام برسانم.

به شما پیشنهاد می کنیم انی کتاب را حتماََ مطالعه کنید تا با سبک زندگی دارن هاردی آشنا شوید و از توصیه های او برای موفقیت در زندگی بهره برداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن