نحوه تغییر کارگزاری بورس – مراحل انتقال سهام به کارگزاری دیگر

اخیراً شاهد مشکلاتی از سوی کارگزاری هایی بوده ایم که دچار اختلالات زیادی شده و باعث نارضایتی مشتریان خود شده اند و همین موضوع نیز باعث شده تا عده ای به فکر تغییر کارگزاری خود باشند. البته لازم به ذکر است که عامل اصلی اختلالات و کندی برخی از این کارگزاری ها ، شهرت و محبوبیت آنها میباشد! افراد زیادی برای دریافت کد بورسی اغلب به این کارگزاری ها مراجعه میکنند که همین موضوع میتواند مشکل ساز شود.

برخی افراد نیز ممکن است به دلایل دیگر نظیر خدمات بهتر و یا قیمت کارمزد کمتر ، اقدام به تغییر کارگزاری خود نمایند. اگر شما هم تمایل دارید تا کارگزاری خود را تغییر دهید ، در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه تغییر کارگزاری بورس

برای ثبت نام در یکی دیگر از کارگزاری ها ، لزومی به ثبت نام مجدد در سجام نیست ، به این دلیل که قبلا برای دریافت کد بورسی این ثبت نام توسط سهامدار انجام شده و در اینصورت کافیست فقط ثبت نام در کارگزاری جدید توسط سهامدار انجام شود.

بسیاری از کارگزاری ها در ابتدای ثبت نام با استفاده از کد پیگیری سجام و تایید آن توسط کاربر ، اطلاعات سهامدار را از سامانه سجام دریافت می کنند تا مراحل ثبت نام راحت تر انجام شود . می توانید با تایید کد پیگری سجام که به تلفن همراه کاربران ارسال می شود  در کارگزاری جدید ثبت نام نمایید .

 

چگونه سهام خود را به کارگزاری منتقل کنیم ، انتقال سهام به کارگزاری دیگر ، انتقال سهام به کارگزاری مفید ، تغییر کارگزاری به مبین سرمایه ، تغییر کارگزاری از فارابی به مفید ، مراحل تغییر کارگزاری از آگاه به مفید

 

مراحل بعد از تغییر کارگزاری بورس

سهامداران بورس با ثبت نام در کارگزاری جدید تنها یک گام با تغییر کارگزاری فاصله دارند و آن احراز هویت برای کارگزاری جدید می باشد . احراز هویت کارگزاری ها اغلب به صورت مراجعه حضوری سهامدار همراه با مدارک لازم برای احزار هویت به یکی از دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود ، اما بعضی از کارگزاری ها احراز هویت در محل را با ارسال نماینده آن کارگزاری به محل سکونت سهامدار انجام می دهند .

لازم به توضیح است که احراز هویت کارگزاری ها فعلا به صورت غیر حضوری انجام نمی شود و فقط سامانه سجام با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی به احراز هویت غیر حضوری مشتریان می پردازد .

با احراز هویت در کارگزاری جدید ، نام کاربری و رمز برای استفاده از سیستم آنلاین ( بر خط ) در اختیار سهامدار قرار می گیرد که با ورود به پنل کاربری می توان از امکاناتی که کارگزاری جدید در اختیار سهامدار قرار می دهد ، استفاده نماید .

 

مفهوم کارگزار ناظر و نحوه تغییر آن

سهامدار بعد از تغییر کارگزاری ، می تواند کلیه سهام هایی که از قبل در سبد سهام خود داشت را در پنل کاربری کارگزاری جدید نیز مشاهده نموده و حتی برای برای خرید سهام جدید و یا سهام هایی که از قبل داشته اقدام نماید ، اما برای فروش سهمی که با استفاده از پنل کاربری کارگزاری قبلی خرید نموده ، ابتدا باید درخواست تغییر کارگزار ناظر دهد .

برای هر سهامی که قبلا در پنل کاربری کارگزاری قبلی توسط سهامدار خریداری شده است روال تغییر کارگزار ناظر بدین صورت می باشد که ، بعد از خرید از سهم مورد نظر در کارگزاری جدید ، ابتدا گزینه تغییر کارگزار ناظر را انتخاب نموده و سپس نماد بورسی سهام مدنظر را سرچ کرده و با استفاده از گزینه ” آخرین معامله در این کارگزاری انجام شده ” درخواست تغییر ناظر برای سهم مد نظر داده شود .

همانطوری که در مراحل بالا توضیح داده شد ، تغییر ناظر فقط برای سهم هایی لازم است که خرید آن ها قبلا توسط پنل کاربری کارگزاری قبلی انجام شده و برای خرید سهام جدید نیازی به درخواست تغییر کارگزار ناظر نیست . نحوه انتقال سهام به کارگزاری دیگر

منبع
سایت حقوقی دینا
دکمه بازگشت به بالا
بستن