آیا میتوان از طریق فریلنسینگ درآمد کافی کسب کرد؟

فریلنسینگ(Freelancing) یکی از روش های پرطرفدار کسب درآمد از اینترنت است و روزانه افراد زیادی که مهارت هایی را دارند به عنوان فریلنسر مشغول به کار میشوند که با این روش میتوان بدون استخدام و به راحتی در منزل کسب درآمد کرد.

اما سوالی که گاهاََ برایمان پیش می آید این است که آیا می توان از این روش، درآمدی کافی کسب کرد و یا باید این روش را به عنوان شغل دوم درنظر بگیریم؟

در این مطلب ما به بررسی و پاسخگویی به این سوالات می پردازیم. با ما همراه باشید.

برنامه ریزی مناسب

داشتن یک برنامه ریزی مناسب به شما کمک می کند تا در زمینه فریلنسینگ موفقیت کسب کنید. وقتی این روش را انتخاب می کنید باید به ساعات کار کرد، میزان درآمد، میزان هزینه هایی که پرداخت می کنید توجه کنید. اگر قصد ندارید که خیلی درگیر این مسائل شوید، پس بهتر است به سمت یک شغل تمام‌وقت بروید و این درگیری‌ها را نداشته باشید.

همچنین اگر رابطه خوبی با ریاضی ندارید، نگران نباشید و اجازه ندهید که چنین مشکلات تکنیکی جلوی کار شما را بگیرد. کمپانی‌ها و سرویس‌های مختلفی وجود دارد که به شما در این رابطه کمک خواهد کرد و به شما کمک می‌کند که آمار دقیقی از وضعیت مالی خود داشته باشید. همچنین اگر پیگیر درآمد و وضعیت مالی خود باشید احتمالا حس خوبی خواهید داشت، چون از اینکه رویای خود را دنبال می‌کنید درآمد خواهید داشت و این راضی‌کننده است.

آیا درآمد فریلنسینگ کافی است؟

تصور کنید که به صورت تمام‌وقت در زمینه الف مشغول است. حالا وارد کار فریلنسینگ در همین زمینه می‌شوید. شاید فکر کنید که تنظیم یک نرخ کار راحتی باشد. اگر کار شما پیش از این به صورت ساعتی بوده، پس ساعتی تنظیم می‌کنید. اگر حقوق شما ثابت بوده، پس زمان کاری را تقسیم بر ساعت کاری خواهید کرد.

اما همیشه اینطور نیست. هنگامی که شما در یک محیط حرفه‌ای به صورت تمام‌وقت مشغول به کار هستید، هزینه‌های دیگری به جز حقوق ماهیانه و ساعتی وجود دارد. به عنوان مثال کارفرما عموما بیمه شما را پرداخت می‌کند که همین یک هزینه اضافی است. اگر مریض باشید و سر کار نروید، کارفرما غیبت شما را هم جبران خواهد کرد و به حقوق شما اضافه می‌شود.

به همین خاطر باید چنین هزینه‌هایی را محاسبه کنید. برخی از کارفرماها، یک لیست سالانه منتشر می‌کنند و هزینه‌های اضافی به جز حقوق را به اطلاع کارکنان خود می‌رسانند. بر پایه چنین گزارشی می‌توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار باید به حقوق خود اضافه کنید.

در این میان باید به فکر مالیات هم باشید. البته در ایران سیستم مالیات سنگین و سخت‌گیری نداریم. عموما مالیات بر ارث و ارزش افزوده محاسبه خواهد شد. اما درآمد سیستم مالیات سنگینی ندارد. با این حال خوب است که متوجه شوید در زمینه کاری فعلی، آیا مشمول پرداخت مالیات هستید یا خیر. چنین دانشی به درآمد و مخارج شما کمک خواهد کرد.

با این حال، حتی اگر تمامی این مخارج را محاسبه کنید و حقوق خود را با این محاسبه افزایش دهید، همچنان از میزان درآمد خود مطمئن نخواهید شد. چرا این چنین است؟ خب دلیل اصلی این است که درآمد فریلنسینگ بر پایه درآمد پیشین شما و میزان ارشدیت شما در کار قبلی نیست. درآمد شما بر پایه این است که بازار درآمد عرضه کند. بر پایه اینکه کار شما چیست، ممکن است در زمینه فریلنسینگ، کمتر ییا حتی بیشتر درآمد داشته باشید.

برای اینکه ایده بهتری از میزان حقوق داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید. با دیگر افراد مشغول در زمینه کاری خود ارتباط برقرار کنید. از این طریق ممکن است درک بهتری نسبت به حقوق دریافتی پیدا کنید و راحت‌ تر به مشتری خود قیمت دهید.

شرایط مالی شما چگونه است؟

به صورت ایده‌آل، زمانی که وارد یک حرفه تازه می‌شوید باید مقداری پس‌انداز داشته باشید تا حرفه جدید شما شروع به بازدهی کنید. پرداخت پول از سوی کارفرما عموما کمی طول می‌کشد. اما فراتر از این مسئله، مهم است که یک بودجه ماهانه برای خود تنظیم کنید و طبق آن پیش‌روی کنید.

هزینه راه‌اندازی یک استارتاپ چقدر است و آیا برای حرفه فریلنسینگ نیاز به هزینه اضافه دارید؟ هزینه زندگی شما چقدر است؟ آیا می‌توانید در حین ساخت و پرداخت حرفه خود، از دیگر هزینه‌های خود بکاهید؟

آیا خدمات شما خواهان دارد؟

در حقیقت باید از خود بپرسید که خدماتی که عرضه می‌کنید، جایگاهی در بازار کشور دارد؟ خود ما یا دوستان ما این تجربه را داشته‌اند که وارد یک فعالیت نیمه‌وقت شوند و پس از مدتی متوجه شوند که نمی‌توان یک حرفه کامل را از طریق این فعالیت تامین کرد. دلیل اصلی این امر، وجود نداشتن یک بازار واقعی برای علاقه افراد است. گاهی هم بازار با متقاضی پر شده و ورود به آن و کسب درآمد نسبتا امری غیرممکن است.

اگر قصد دارید که به صورت تمام‌وقت به فریلنسینگ مشغول باشید، باید مطمئن شوید که در زمینه کاری شما تقاضا هم وجود دارد و سپس تصمیم بزرگی را اتخاذ کنید. بهترین راه این است که زمانی که هنوز یک شغل ثابت یا درآمد ماهانه ثابت دارید، کمی این بازار را تست کنید. سپس تصمیم‌گیری آسان‌تر خواهد بود.

همچنین هر فریلنسری، نیازمند یک فضای امن از نظر مالی است. با هر میزان تقاضا، همچنان امکان دارد که برای مدتی بیکار باشید. پس بهتر است به فکر ایجاد یک حساب پس‌انداز اضطراری هم باشید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن