روش های اساسی برای مبارزه با تنبلی

تنبلی یکی از مشکلاتی است که زندگی ما را دچار مشکل می کند و مقابله با آن ممکن است کمی سخت باشد. همه ما دوست داریم مدت زیادی را در تخت استراحت کنیم و از انجام بسیاری از کارهای خود فرار کنیم.

گاهی اوقات تنبلی به این علت اتفاق میافتد که ما نمیخواهیم با چیزی روبه رو شویم. مثل یک گفت و گوی خسته کننده و یا یک کار تکراری و… گاهی اوقات نیز به این علت است که ما فکر میکنیم باید کاری توسط دیگر اعضای تیم انجام شود و فقط ما انجام دهنده آن کار نباشیم. به هرحال تنبلی ممکن است باعث بروز اختلالات در زندگی ما شود و عواقب جبران ناپذیری را برایمان داشته باشد.

چگونه تنبلی را از خود دور کنیم؟ در این مطلب روش هایی برای دوری از حس تنبلی را معرفی میکنیم که امیدواریم به کمک شما بیاید.

1. علت را پیدا کنید

سعی کنید روی عاملی که باعث تنبلی شما می شود را تمرکز کنید. اگر خسته هستید، مدتی را برای استراحت اختصاص دهید. اگر برنامه شما طوری است که استراحت برای شما امکان پذیر نیست، به یاد داشته باشید که خستگی باعث صدمه زدن به نتیجه کار شما می شود.

اگر تمایل به انجام کاری را ندارید، سعی کنید تغییری در برنامه کاری خود ایجاد کنید و به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید و هنگامی که حس خوبی پیدا کردید، به انجام آن کار بپردازید.

2. اهداف خود را مشخص کنید

یکی از عوامل اصلی تنبلی، نداشتن هدف است. با داشتن یک هدف مشخص، شما میدانید که به دنیال چه چیزی هستید و همین باعث ایجاد انگیزه میشود. اهدافی را انتخاب کنید که شما را به انجام کار مورد نظر تشویق کند و با توانایی ها و مهارت های شما همخوانی داشته باشد.

3. بطور مرتب به ارزش و اهمیت اهداف خود فکر کنید

بعد از اینکه اهداف خود را مشخص کردید، سعی کنید بطور مرتب به ارزش آن هدف فکر کنید. اینکار باعث ایجاد حس انگیزه و رغبت میشود و به یاد داشته باشید که رسیدن به این اهداف بدون تلاش و سخت کوشی میسر نمیشود.

اگر از اهداف خود چشم بردارید و تنبلی را به سخت کوشی و کار سخت ترجیح دهید، رسیدن به مسیری میخورید که ادامه دادن آن سخت است و همین مسئله باعث بیشتر شدن تنبلی میشود.

4. ورزش کنید

فواید ورزش غیر قابل شمارش هستند. یکی از مهمترین خواص ورزش منظم، ایجاد انرژی است. ورزش باعث گردش خون، افزایش سوخت و ساز میشود و به بدن انرژی می بخشد که تمام روز از آن بهره خواهید برد! اگر ورزش صبحگاهی برای شما سخت است سعی کنید به مدت 15 دقیقه در منزل ورزش کنید و از فواید آن درطول روز بهره ببرید.

5. به خود انرژی مثبت دهید

شما رئیس خودتان هستید! شما می توانید با جملات انرژی آمیز خود را تشویق کنید و به خود انگیزه دهید.

به خودتان جملاتی مانند “من میخواهم این کار را انجام دهم و همین حالا انجام میدهم” و یا “من میتوانم بعد از انجام اینکار استراحت کنم و از رسیدن به اهداف خودم لذت ببرم” بگویید و درصورت امکان بلند بلند آنها را تکرار کنید. صدای شما یک معجزه برای ایجاد انگیزه و دور کردن حس تنبلی از خود است!

 

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن