چگونه در ایران پولدار شویم؟ (22 نکته طلایی برای موفقیت)

واقعا چگونه باید پولدار شویم؟ تقریبا همه دوست دارند پولدار شوند. از نظر بسیاری از مردم پولدار شدن کار ساده ای به نظر نمی رسد و به عقیده بسیاری پولدار شدن نیازمند شانس، توانمندی و صبر به صورت همزمان است. در این مطلب 22 نکته بسیار ضروری برای پولدار شدن در ایران را با هم یاد خواهیم گرفت که همه می توانیم به آن عمل کنیم.

1. از افرادی که قبلا این کار را کرده اند، سوال کنید

اگر قبل از شما کسی به هدفی که دنبالش هستید رسیده، عالی است! او را پیدا کنید و از او سوال کنید چطور توانسته این کار را انجام دهد؟
اگر دقیقا قدم هایی که او برداشته را شما نیز بردارید، می توانید به موفقیت هایی که او رسیده، نیز برسید.
برای رسیدن به هدفتان، درست مانند ورزشکاران حرفه ای، نیازمند یک کوچ یا مربی خوب هستید. در بیشتر موارد داشتن یک مربی و کمک گرفتن از تجربیات او، می‌تواند باعث شود تصمیمات بسیار بهتری بگیرید و مسائل بزرگ را ساده تر حل کنید.

2. ارتباطات، ارتباطات و ارتباطات

ارتباطات، مهم ترین سرمایه ما در زندگی هستند. اگر ارتباطات درستی داشته باشید، می توانید با یک تماس تلفنی پول مورد نیازتان را جور کنید، مشکلی که در آن گیر افتاده اید را حل کنید، ساعت ها در وقتتان صرفه جویی کنید و ….
قرار نیست با انسان های خوبی ارتباط داشته باشیم! بلکه باید با انسان های درست ارتباط داشته باشیم. لزوما همه افراد مورد پسند ما نیستند، اما افراد درست، می توانند ما را در رسیدن به اهدافمان کمک کنند.
متاسفانه ما همواره به دنبال دوستی با کسانی هستیم که از آن ها خوشمان می آید (معمولا از دست این افراد کاری بر نمی آید).
به یاد داشته باشید که باید به دنبال ساختن ارتباطات درست باشید و نه لزوما ارتباطات دلخواهتان!

3. متخصص شوید، آن هم در یک حوزه درست!

چگونه پولدار شویم

چگونه پولدار شویم

درآمد افراد متخصص در هر حوزه ای ده ها برابر افراد عادی در آن حوزه است! متخصص شدن، برای پولدار شدن ضروری است، اما اینکه در چه حوزه ای متخصص شویم نیز اهمیت خاصی دارد. پیشنهاد می کنم تخصص‌ های کمیاب را بیاموزید. اگر پول بیشتری می‌خواهید، پس باید تخصص‌های کمیاب را یاد بگیرید!
همیشه چیزهای کمیاب، گران تر هستند. بهتر است تخصصی کسب کنید که هیچ کس ندارد و یا شاخه ای پیدا کنید که روی آن کمتر کار شده، اما بازار بزرگی از مشتریان دارد.
به یاد داشته باشید که تخصص تان باید خواهان نیز داشته باشد. مثلا اگر در پرورش اورانگوتان سبز متخصص شوید، درست است که تنها متخصص کشور در این زمینه خواهید شد، اما شاید مشتریان زیادی نداشته باشید!

4. همواره در حال یاد گرفتن باشید

یکی از خصوصیات افراد پولدار و موفق این است که همواره در حال آموختن هستند. برایان تریسی معتقد است، برای رسیدن به پول و موفقیت، باید به طور مستمر، ده درصد از درآمدتان را برای آموزش خودتان صرف کنید.
به افراد بازنشته ای که هیچ کاری برای انجام دادن ندارند، دقت کرده اید؟ این افراد معمولا بعد از پایان دوره تحصیلاتشان، آموزش خود را متوقف کرده و در طی زمان مهارت هایشان قدیمی و کم کاربرد تر شده تا جایی که دیگر کاربردی ندارد! اگر می خواهید پولدار شوید، باید دائما بیاموزید و تشنه یادگیری باشید.
با یاد گیری مدام، شما به بهترین فرد در حوزه تخصصتان تبدیل خواهید شد. حتی تصورش را هم نمی‌توانید بکنید که چه تخصص‌ های ساده و با در آمد کمی، فقط اگر در آن کار بهترین شوید، می‌توانند به کسب و کارهای بسیار پر سود تبدیل شوند. حتی اگر تخصص کسی خدمات نظافتی باشد نیز با بهترین شدن در صنف خود می تواند میلیاردها تومان پول به دست بیاورد.
به یاد داشته باشید که طبق اصل پارتو، هشتاد درصد از کل فروش بازار را بیست درصد از فروشندگان انجام می دهند. با یادگیری مداوم به جمع فروشندگاه برترحوزه خود بپیوندید تا درآمد بالاتری داشته باشید.

5. عادات و روتین روزانه افراد موفق را داشته باشید

انسان های پولدار و موفق عادات پسندیده ای دارند که هر روز بدون این که فکر کنند آن ها در زندگی خود پیاده می کنند. در واقع آن ها روتین روزانه ای دارند که معمولا بلافاصله بعد از بیداری آن را انجام می دهند.
عاداتی مانند مطالعه روزانه، مراقبه، داشتن لبخند روی لب و … تفاوت های کوچکی هستند که بنا بر اصل لبه پیروزی، می توانند تفاوت های بزرگی در زندگی شما ایجاد کنند. به عنوان مثال؛ داشتن لبخند روی لب به دیگران این پیام را منتقل می کند که شما فرد موفقی هستید. بنابراین آن ها بیشتر تمایل دارند تا به شما نزدیک شده و اعتماد کنند.

6. از چالش ها استقبال کنید

از چالش ها استقبال کنید

چگونه پولدار شویم

برای پولدار شدن هیچ راه میانبری وجود ندارد. لطفا خودتان را گول نزنید. هرگز با وقت تلف کردن و خوردن و خوابیدن پولدار نمی شوید، مگر آنکه پدرتان قبلا عرق ریخته باشد که در این صورت هم هرگز وارد این صفحه نمی شدید. برای پولدار شدن، باید تصمیم بگیرید که پولدار شوید. یک تصمیم جدی! باید در و دیوار اتاقتان را از تصاویر هدفتان پر کنید.
چالش ها، شما را قو تر و بزرگ تر می کنند. افرادی که از چالش ها فرار می کنند، کوچک و ضعیف می شوند.
می خواهید پولدار شوید؟ اول باید یاد بگیرید که بقیه پولتان را از راننده تاکسی پس بگیرید، اگر با این چالش مواجه نشوید، درآینده چطور می خواهید چک میلیاردی برگشت خورده تان را پاس کنید؟

7. به نظر دیگران اهمیت ندهید

نظر دیگران تقریبا هیچ اهیمتی برایتان نداشته باشد. مگر اینکه در کاری که دارید انجام می دهید متخصص باشند و یا راهی که دارید می روید را رفته و در آن موفق شده اند.
اما توصیه می کنم همیشه نظر دیگران را بشنوید. شاید فردی که فکرش را نمی کنید، حرف مهمی بزند که بتوانید از آن استفاده کنید. یکی از ویژگی های انسان های روشن فکر ، توانایی شنیدن نظرات مخالف است.
مراقب باشید کسانی که خودشان هیچ دستاوردی در زندگی نداشته اند، با حرف هایشان شما را نترسانند یا نا امید نکنند.

8. وقتتان را تلف نکنید

وقتتان را تلف نکنید

چگونه پولدار شویم

برای وقتتان و برای خودتان ارزش قائل شوید. انسان های پولدار و موفق افرادی هستند که در کمترین زمان، بیشترین بهره وری را دارند و کارهای بیشتری را انجام می دهند. در هر روز 1440 دقیقه بیشتر ندارید و این زمان سرمایه شماست. یادتان باشد که وقت تلف شده، از پول تلف شده، بسیار بدتر است.
ساده ترین راه برای استفاده درست از زمان، تغییر نگرشمان نسبت به آن است. حساب کنید و ببینید هر دقیقه شما در روز چقدر ارزش دارد؟ این را می توانید با تقسیم درآمد روزانه خود، بر دقایق کاری تان پیدا کنید.
حالا می دانید با هر دقیقه وقتی که دیگران از شما می دزدند، چه قدر پول از دست می دهید. با این نگرش، بیشتر مراقب وقتتان خواهید بود.
یکی از کارهای مهمی که انسان های موفق برای استفاده بهتر از زمانشان انجام می دهند، مطالعه کتاب یا گوش کردن به مطالب آموزش صوتی در مسیرهای رفت و آمد است.

9. بگویید: نه!

نه گفتن، از آن مهارت های اساسی است که تمام انسان های پولدار باید داشته باشند. نه گفتن به کسی که می خواهد وقتتان را بگیرد یا نه گفتن به کسی که می خواهد پولتان را از چنگتان در بیاورد، دردسر های شما را کمتر می کند.

10. به ظاهر شبیه پولدارها باشید

شبیه پولدارها باشید

چگونه پولدار شویم

هر فردی که شما را برای بار اول می بیند، در 3 ثانیه اول از روی ظاهر شما برداشتی در ذهن خود می کند و در ادامه فقط به دنبال نکاتی در رفتارتان برای اثبات این برداشت خود می گردد.
درست است که عادلانه نیست، اما در نگاه اول، ظاهر، فوق العاده مهم تر است از چیزی که می گویید یا رفتاری که می کنید.
لا اقل یکی دو دست لباس خوب و مرتب داشته باشید، اما زیاد ولخرجی نکنید. بدانید که ظاهرزیبا، نه تنها در کار، بلکه در زندگی نیز فوق العاده اهمیت دارد. لباس های نامرتب و پاره پوره تان را در بیاورید، قول می دهم همسرتان دوست دارد شما با ظاهر زیبا تری در خانه حضور داشته باشید.
اگر در ظاهر ثروتمند به نظر برسید، می توانید مشتریان بهتری داشته باشید و پول بهتری دریافت کنید. در غیر این صورت، کسب و کارتان کمی دشوار می شود.
سعی کنید لباس ها خوبتان را بپوشید و به جاهایی بروید که افراد پولدار می‌روند. در این مکان ها می توانید با افراد پولدار آشنا شده دوست شوید و با استفاده از این روابط با سرعت بیشتری پولدار شوید.
بعضی اوقات با یک ساعت گپ زدن در یک باشگاه بدنسازی لوکس، فرصت هایی پیش می‌آیند که می توانند زندگی تان را از این رو به آن رو کنند.

11. مهارت‌های طلایی را بیاموزید

آموختن مهارت های زیر برای پولدار شدن، فوق العاده ضروری هستند:

 • مهارت های ارتباطی
 • فن بیان
 • آداب معاشرت
 • مهارت مذاکره
 • کاریزمازتیک بودن (جذابیت)

12. روز را از پایان، آغاز کنید

چه زمانی می توانید ساختن یک ساختمان را شروع کنید؟ زمانی که  ساختن آن را در ذهنتان تمام کرده باشید.
فرض کنید نشسته اید و آجرها را روی هم می چینید. فردی از شما می پرسد که: دارید چه چیزی می سازید؟ و شما بگویید که: نمی دانم! فعلا دارم آجرها را روی هم می چینم تا ببینم چه چیزی از آب درمی آید! احتمالا فکر می کند دیوانه شده اید!
هر روز شما مانند یک ساختمان است که باید ساخته شود. پس باید بدانید دقیقا چه چیزی می خواهید بسازید!
برنامه هر روز را از قبل بنویسید تا بدانید که چه کارهایی را باید در آن روز تمام کنید. نیازی به نوشتن موارد زیاد نیست. به نوشتن حداکثر 5 تا 6 مورد که از همه مهم تر هستند اکتفا کنید.

13. خودتان را ناز پرورده کنید

به سلامتی جسمی خودتان بسیار اهمیت دهید. هر جا که بخواهید بروید، هر چقدر خواهید پولدار شوید و به هر هدفی بخواهید برسید، این بدن شماست که به شما کمک می کند.

14. هر روز مطالعه کنید

انسان های پولدار و موفق ایران و جهان، هر روز مطاله می کنند. آن ها آموزش دیدن را به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی شان تبدیل کرده اند. 30 دقیقه مطالعه یک کتاب خوب در ابتدای صبح، می تواند نگرش مثبتی برای داشتن یک روز فوق العاده در شما ایجاد کند.

15. مسئولیت بپذیرید

انسان های پولدار به بلغ روانی رسیده و مسئولیت خود و زندگی شان را پذیرفته اند. آن ها به بخت و اقبال، اعتقادی ندارند. برای انجام هر کاری روی خود و مهارت های خودشان حساب می کنند و منتظر دیگران نمی شوند.

16. تلویزیون تان را دور بیاندازید

تلویزیون و برنامه های ماهواره ای ذهن ما را برای فقر و شکست برنامه ریزی کرده و انگیزه ما را می کشند. همین امروز اگر تنها تلویزیون تان را دور بیاندازید، ول می دهم چند سال بعد پیشرفت فوق العاده ای خواهید کرد.
انسان های پولدار، هرگز وقتشان را با برنامه های بی محتوای تلویزیونی تلف نمی کنند.

17. تسلیم نشوید

این دنیا قانون ساده ای دارد. هر چیزی که بخواهید را به شما خواهد داد به شرطی که استقامت کنید. معمولا این دنیا می خواهد با شما ارزان تمام کند تا به کم راضی شوید. اما کسانی که در راه اهدافشان استقامت می کنند، همیشه برنده خواهند شد.
داشتن هوش هیجانی بالا در استقامت و مقابله با مشکلات کمک فراوانی به شما می کند.

18. هوشمندانه خرج کنید

هوشمندانه خرج کنید

چگونه پولدار شویم

اول پس انداز کنید و سپس از باقی مانده پولتان خرج کنید. اگر پس انداز کنید پول کم می آورید؟ 2 راه بیشتر ندارید؛ یا هزینه هایتان را کم کنید و یا درآمدتان را افزایش دهید. البته به شما قول می دهم اگر هزینه هایی که در طول 1 ماه می کنید را ریز به ریز و هر روز یادداشت کنید، در پایان ماه خواهید دید که بسیاری از مخارج غیر ضروری را می توانید حذف کنید تا امکان پس انداز بیشتری داشته باشید!
معمولا این دسته بندی برای مدیریت هزینه ها مناسب است البته می توانید مقدار کمی آن را تغییر دهید:

 • 50 -60 درصد درآمد ماهانه هزینه زندگی و مخارج ثابت می شود
 • 10 درصد سرمایه گذاری شود
 • 10 درصد پس انداز
 • 20 – 30 درصد هم خرج تفریح و شادی می شود

به خاطر داشته باشید انسان برای رسیدن به اهدافش به انرژی نیاز دارد و هرگز از شادی هایتان برای امور دیگر نکاهید. حتما این مبالغ را در زندگی برای همین امور اختصاص دهید.
اگر پس انداز برایتان سخت است، خودتان را در عمل انجام شده قرار دهید. وام بگیرید و با پولش زمین یا ملک بخرید. حالا مجبورید اقساطش را بپردازید و صاحب یک دارایی هم شده اید!
داشتن مقداری پول، همینطور باعث می شود تا فرصت های ارزشمند را به خاطر بی پولی از دست ندهید و همیشه بتوانید سرمایه گذاری های خوبی داشته باشید.
برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم کتاب پدر پولدار، پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی را نیز مطالعه کنید!

19. سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری هوشمندانه راهی است که به سرعت می تواند زندگی مالی شما را متحول کند. برای ثروتمند شدن راهی جز سرمایه گذاری هوشمندانه نیست. ممکن است این سرمایه گذاری زمان و انرژی شما باشد و شاید پول و دارایی تان را سرمایه گذاری کنید. پس بهتر است که هرچه زودتر این مهارت را بیاموزیم. در مورد سرمایه گذاری در ایران مطلبی با عنوان راههای کسب ثروت در ایران نوشته ام که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید. به نظرم علاوه بر مواردی که در این مطلب گفته ام، اساسا فرصت سرمایه گذاری روی زمین در قسمت های شمال کشور هم می تواند مناسب باشد. برای سرمایه گذاری حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

20. بازاریابی و فروش را بیاموزید

سرمایه گذاری کنید

چگونه پولدار شویم

برای پولدار شدن بهتر است تا کسب و کار خودتان را داشته باشید. کسب وکار یعنی کار کردن به هدف کسب پول!
مهارت های بازاریابی و فروش از مهم ترین مهارت هایی هستند که در اداره و توسعه یک کسب و کار به شما کمک می کنند. پس آن ها را خوب بیاموزید و تمرین کنید. چرا که تنها با تمرین است که مهارت شما در انجام کاری بیشتر می شود.
اگر می خواهید از رقبای خود جلو بزنید، تنها کافی است بفروشید! با هر فروش شما 2 امتیاز جلو می افتید. یکی شما فروخته اید و یکی آن ها نفروخته اند.
بازاریابی صحیح هم فرآیندی است که کار شما را به شدت در فروش ساده تر می کند. دقت کرده اید در ایران فروش تلفن همراه سامسونگ از ال جی ساده تر است؟ به این دلیل است که سامسونگ روی بازایابی خود در ایران برنامه خوبی پیاده کرده، اما ال جی ضعیف تر ظاهر شده است.

21. درآمد غیر فعال ایجاد کنید

هرگز نمی توانید ثروتمند شود مگر شرایطی خلق کنید که وقتی در خواب هستید هم درآمد داشته باشید. اجاره دادن خانه ای که دارید، یک نمونه بارز از ایجاد درآمد غیر فعال است. همچنین ایجاد یک برند و فروش امتیاز آن، ایجاد نمایندگی های متعددی که برای شما کار می کنند، حتی ایجاد یک تیم فروش خوب که محصولات و خدماتتان را بدون حضور فیزیکی شما به فروش می رسانند نیز برای شما درآمد غیر فعال ایجاد خواهد کرد! درآمد غیر فعال کمک می کند زمان آزاد بیشتری هم داشته باشید تا بتوانید به امور مهم تر بپردازید.

22. کسب و کار خودتان را شروع کنید

به کمک آموزه های جیم ران معروف و دوست داشتنی می توانید کم کم از کارمندی به سمت کارآفرینی مهاجرت کرده و آینده کاملا متفاوتی را نه تنها برای خودتان بلکه برای آیندگانتان رقم بزنید.
روش درست این است که وارد شرکت های خوب و تراز اول در حوزه خود بشوید. سپس همزمان کار خود را به صورت پاره وقت آغاز کنید. پس از مدتی با کسب تجربه و ایجاد ارتباطات درست، کارتان را رها کرده و برای خودتان کار کنید.
داشتن هوش مالی و یک ذهن آماده، برای شروع کسب و کار خودتان ضروری است. ذهنی که دغدغه مواردی مانند زیر را دارد:

 • قیمت تمام‌ شده این جنس چقدر است؟
 • در بازار چقدر درخواست برای این محصول یا خدمت وجود دارد؟
 • چطور می توانم این محصول یا خدمت را سریعتر، ساده تر یا ارزانتر اراده کنم؟
 • رقبای این محصول یا خدمت چه کسانی هستند؟
 • چطور می‌توانم این محصول یا خدمت را در شهر خودمان ایجاد کنم؟
 • و …

وقتی می‌بینید برای یک تخصص در زمینه کاری شما تعداد زیادی آگهی استخدام وجود دارد، یا اینکه در کشورهای پیشرفته، یک تخصص به شدت در حال رشد است، باید سریعتر اقدام کنید. این یک فرصت بزرگ است!
اگر همیشه به دنبال این باشید که خدمتی به مردم کنید، ثروتمند خواهید شد. کافی است کاری کنید تا مردم خوشحال باشند، گره ای از کارشان باز شود و مشکلی از مشکلاتشان حل شود، آن گاه خواهید دید که برای محصولات و خدماتتان صف می کشند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن