علائم ویروسی شدن کامپیوتر چیست؟

حتما همه ی شما از دوستان و آشنایان خود شنیده اید که می گویند کامپیوتر ما ویروسی شده است ولی برخی از ویروسی شدن دستگاه خود نشانه هایی ندارند و تنها چنین چیزی را بیان می دارند!. شاید برای شما نیز پیش آمده که دردسرهای زیادی را به دنبال ویروسی شدن کامپیوتر خود کشیده اید و بسیاری از برنامه ها و فایل های مورد نظرتان نیز در پی این مسئله از دست رفته است. اکنون ما در این بخش قصد داریم نشانه هایی را در این خصوص برایتان شرح دهیم تا در صورت مشاهده ی این نشانه ها قطع به یقین مطمئن شوید چنین مسئله ای برای کامپیوتر شما پیش آمده است و برای حل آن اقدام نمایید.

 

1. مرورگر وب شما به درستی کار نمی کند

تقریبا یک دهه ی پیش این مسئله وجود داشت که بسیاری از مرورگرها در حین باز شدن سریعا کاربر را به صفحات پاپ آپ انتقال می دادند و علاوه بر عدم فعالیت صحیح کامپیوتر، کاربر را نیز عصبی می کرد ولی امروزه بسیاری از این صفحات پاپ آپ توسط خود مرورگر بلاک می شوند. اما اگر پس از بستن مرورگر خود نیز همچنان صفحات پاپ آپ را دریافت کردید، نشان از این دارد که دستگاه شما به ویروس آلوده شده است.

مرورگر

بسیاری از صفحاتی که مشاهده می کنید از زبان یک آنتی ویروس صحبت می کنند ولی خودشان عامل بروز ویروس می باشند. تنها عامل نشاندهنده ی ویروس صفحات پاپ آپ نیستند و از دیگر نشانه های ویروسی شدن اضافه شدن ابزارهای مختلف به نوار ابزار مرورگرتان نیز می باشد که حتما به نوار ابزار مرورگر خود نیز توجه نمایید.

2. غیر فعال شدن آنتی ویروس

ویروسی شدن کامپیوتر چه نشانه هایی دارد؟اگر یک دزد بخواهد وارد منزل شما شود قطعا اولین کاری که می کند سیستم امنیتی منزل شما را غیر فعال می کند، این امر مصداق بارز همین ویروس ها می باشد که سبب می گردد سیستم آنتی ویروس شما به طور کلی مختل شود و دیگر امکان بروزرسانی نداشته باشد تا به راحتی بتوانند به سیستم شما تسلط کامل را داشته باشند. اگر خودتان بروزرسانی را غیر فعال نکرده اید قطعا سیستم شما ویروسی شده است.

3. کند شدن سرعت کامپیوتر

کند شدن کامپیوتر ویندوز

کاهش سرعت کامپیوتر می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و تنها وجود بد افزارها نمی تواند سبب کاهش سرعت گردد. قبل از اینکه فکر کنید کامپیوتر شما ویروسی شده است باید سیستم های سخت افزاری خود را بررسی کرده و سپس به ویروسی شدن دستگاه خود فکر کنید. اگر دلایلی برا کاهش سرعت کامپیوتر خود پیدا نکردید به راحتی می توانید بگویید کامپیوتر یا لپ تاپ شما ویروسی شده است.

یکی از نشانه های ورود یک بد افزار این است که به محض ورود به یک سیستم بسیاری از نرم افزارها را در پس زمینه ی کامپیوتر شما فعال می کند که سبب آسیب رسیدن به بخش های اصلی کامپیوترتان می گردد.

 

4. کمبود فضای حافظه

کمبود حافظه درایو کامپیوتر

یکی دیگر از نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر، از دست رفتن ناگهانی بخش زیادی از فضای حافظه است. اگر چنینی اتفاقی برای سیستم شما افتاد باید بدانید که یک ویروس در حال اشغال فضای حافظه است و هدف آن غیر قابل استفاده نمودن کامپیوتر است!

 

5. گم شدن فایل ها

برخی از بدافزار ها با حذف کردن و یا تغییر محل برخی فایل ها و یا برنامه ها، باعث ایجاد مشکل می شوند. و برخی از آنها همچنین با رمز گذاری روی فایل ها، استفاده از آنها را برای کاربر غیر ممکن می کنند.

بنابراین در صورت مشاهده چنین مواردی وقت را تلف نکنید و با یک ویروس کش قوی و معتبر از نابودی فایل ها و اطلاعاتتان جلوگیری کنید!

 

6. کرش ها و پیغام های خطا

نشانه های ویروس ویندوز لپ تاپ

اگر برنامه های سیستم بصورت خودکار و ناگهانی باز و بسته می شوند و یا سیستم شما هنگ می کند و بصورت خودکار خاموش و یا ریست می شود باید فوراً به فکر چاره باشید.

بروز این مشکلات بصورت پیاپی همچنین می تواند باعث آسیب رسانی به سخت افزار کامپیوتر و در نهایت باعث بروز مشکلاتی نظیر سوختگی رم، CPU و… شود.

 

7. فعالیت های غیر عادی شبکه

اگر اینترنت شما بی دلیل کند می شود و یا در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید، بیش ازحد فعال بوده و حجم زیادی مصرف می شود، یک ویروس در حال ارسال و دریافت اطلاعات بر روی سیستم شما است.

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن