5 روش اساسی برای تشخیص گوشی اصل از تقلبی

مهم ترین مسئله ای که هنگام خرید گوشی همراه باید در نظر گرفته شود، اصل بودن گوشی است. اما متاسفانه با وجود افراد سودجو، تشخیص گوشی های اصل از تقلبی کاری سخت است و نیازمند مهارت هایی است که اکثراً افرادی که در بازار موبایل فعالیت دارند در آن تخصص دارند ولی با دانستن یک سری نکات می توانید به راحتی گوشی های اصل را بشناسید و پول خود را به درستی صرف خرید گوشی مورد نظر خود کنید.

در این مطلب به معرفی برخی از این نکات می پردازیم.

 

1. تطابق کد IMEI گوشی و جعبه

تشخیص گوشی اصل از تقلبی

كد IMEI یک کد 14 رقمی بر‌گرفته از عبارت “International Mobile Equipment Identity” یا «شناسه بین المللی تجهیزات موبایل» است.

یک روش ساده و مفید که با استفاده ار آن می توان از اصل یا تقلبی بودن گوشی مطلع شد، روش IMEI است که این کد در پشت جعبه تلفن همراه شما درج شده است و تنها با شماره گیری ” #06#* ” می توانید کد IMEI دستگاه را با کد IMEI پشت جعبه تلفن تطبیق دهید و از اصل یا تقلبی بودن آن مطلع شوید.

این کد همچنین برای ردیابی گوشی گم شده و یا سرقت شده است که سارقان حرفه ای در اکثر مواقع این کد را برای جلوگیری از ردیابی تغییر می دهند.

 

2. پلمپ بودن جعبه

در هنگام خرید گوشی مورد نظر، از فروشنده درخواست کنید تا بسته کاملاً پلمپ شده توسط شرکت سازنده را برای شما فراهم کند و سپس در حضور شما جعبه را باز کند. علت این کار این است که گاهی اوقات ممکن است برخی از فروشندگان سودجو، پلمپ شرکتی تلفن همراه هوشمند را باز کنند و از لوازم اورجینال داخل جعبه و یا لوازم موبایل مانند باتری استفاده نمایند.

 

3. بررسی سرعت گوشی

نحوه شناختن گوشی اصل

برای اطمینان بیشتر از نو بودن گوشی، توصیه می شود تعدادی از برنامه های گوشی را باز و بسته کنید تا بتوانید از میزان سرعت آن مطلع شوید. با این حال اگر سرعت گوشی مناسب بود، می توان گفت که گوشی اورجینال است و در غیر اینصورت گوشی هوشمند خریداری شما تقلبی است و باید به فروشنده بازگردانید.

همچنین بخوانید: نکاتی که هنگام خرید گوشی موبایل باید در نظر گرفت

 

4. بررسی لوگوی شرکت سازنده

ترفند تشخیص موبایل اصل و فیک

از دیگر نکات مهم برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن گوشی که قصد خرید آن را داریم، بررسی لوگو شرکت سازنده بر روی اسمارت فون می باشد که هر چه با کیفیت تر و دقیق تر درج شده باشد، نشان دهنده اصل بودن اسمارت فون است و در غیر این صورت نشان دهنده تقلبی بودن گوشی می باشد.

 

5. استفاده از نرم افزار AnTuTu Officer (اندروید)

نرم افزار AnTuTu Officer یک نرم افزار برای گوشی های اندروید است که با استفاده از آن می توان اصل یا تقلبی بودن گوشی اندرویدی را بررسی کرد. این نرم افزار با بررسی برخی مشخصات و تنظیمات داخلی گوشی و همچنین بررسی کد IMEI دستگاه می‌تواند اصل یا تقلبی بودن گوشی را به شما بگوید.

اگر امکانش وجود دارد بلافاصله بعد از خرید گوشی این نرم افزار را نصب کنید و به اینترنت متصل شوید و دستورالعمل های گفته شده داخل برنامه را انجام دهید. اگر دستگاه شما اصل بود نتیجه Good و اگر دستگاه تقلبی باشد نتیجه High Copy نمایش داده خواهد شد.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن